druhá vlna

Na to zda přijde druhá vlna koronaviru mají odborníci a epidemiologové zcela odlišné názory.Na jedné straně stojí skupina jež tvrdí, že druhá vlna koronaviru, nemoci COVID-19 nás a i jiné země zasáhne na podzim a to společnou s možnou chřipkovou epidemii, tak druhá skupina odborníků a vědců tvrdí, že již žádná druhá vlna nepřijde a koronavirus pomalu vymizí.

Firmy a podnikatelé se mají připravovat na to, že druhá vlna může přijít a že je třeba se zaopatřit. Je stále důvod k tomu, aby firmy vycházely z toho, že stále trvá pandemie, říká Rastislav Maďar. Je to více než tři měsíce od chvíle, kdy se v Česku potvrdili první nakažení s koronavirem. Země si prošla nouzovým stavem a lidé si museli zvyknout na často nepříjemná protiepidemická opatření, jejichž dozvuky budou trvat ještě dlouho.

Zatímco tedy řada vědců předpovídá druhou vlnu koronaviru, která by nás měla zasáhnout na podzim, česká mikrobioložka Soňa Peková je v klidu. Podle ní nic takového nehrozí.

Před novým koronavirem má ale Peková respekt. Jeho škála proměnlivosti ji utvrdila, že vir není přírodní. Proto je nutné zavést preventivní opatření pro budoucnost, aby státy měly infrastrukturu pro případ úniků. „K únikům geneticky upravených materiálů samozřejmě dochází. Jen to bývají takoví přizabití mikrobi, kteří umějí žít jen v lahvičce nebo inkubátoru, a čistý vzduch je překvapí natolik, že umřou. Takže se nestává, že by kromě SARS a MERS, které rovněž patrně spadají do kategorie úniků, měli biologický dopad,” říká Peková v rozhovoru pro Reflex.

Kmenů koronaviru je posle Pekové kolem nás mnohem víc. „Vypadá to, že na začátku byl jen jeden. Díky své obrovské schopnosti vytvářet hrozně moc různých kopií sebe samého a kvůli tomu, že je to zároveň i hodně chybující genom, naseká těch chyb dohromady spoustu. Některé chyby vedou k tomu, že ho třeba i zničí. Tyhle viry vůbec nevidíme. Další mutace jsou typu „nic moc mi to neudělá“. Všimla jsem si, že pacientům napadeným tímhle „nic-moc“ zvláštně svítily oči, začali jsme tomu říkat „zlatý oči“. Krásně rozzářený, jako u mimozemšťanů. Když jsem s několika z nich mluvila, říkali mi: „To je přesně ono, my jsme to měli se ženou a měli jsme takové rozzářené oči.“ Ono to zřejmě napadá slzné žlázy a nadbytek slz oči rozzáří.Celý článek a rozhovor s paní Pekovou si můžete přečíst zde.

Která strana bude mít nakonec pravdu se dozvíme až na podzim, tohle vše jsou spíše jen dohady a spekulace.Nicméně od 11.června má být nasazen v Rusku lék Avifavir, jak jsme informovali v našem článku, tak uvidíme s jakým výsledkem.

Stránky věnované léku Avifavir a připravovanému léku Arelivir naleznete zde!

Leave a Comment