hamacek:-pokud-nebude-prodlouzen-nouzovy-stav,-prinese-to-radu-komplikaci

Konec nouzového stavu se blíži.”Pokud si pan premiér nepřeje pokračování nouzového stavu, nemá smysl o prodloužení žádat. Vydám na Ministerstvu vnitra pokyny k přípravě ukončení centrální distribuce ochranných pomůcek k 30.4″, uvedl na svém twittrovém účtu Jan Hamáček.

„Musíme si vyříkat argumenty,” uvedl Babiš, podle kterého ministři za ANO nechtějí dál prodlužovat nouzový stav, zatímco ministři za sociální demokracii jsou naopak pro prodloužení. Vláda bude tento rozpor mezi koaličními partnery řešit ve čtvrtek.

Nouzový stav kvůli šíření koronaviru platí v Česku zatím do konce dubna.

Hamáček: Dobře. Zruším tedy centrální distribuci

Zároveň ale Hamáček varoval, že rozhodnutí může zkomplikovat dodávky zdravotnických pomůcek, které se nyní díky nouzovému stavu nemusí řídit zákonem o veřejných zakázkách.

„Zadám na ministerstvu vnitra pokyny k přípravě ukončení centrální distribuce ochranných pomůcek k 30. dubnu s tím, že se od 1. května budeme řídit všichni standardním postupem podle zákona o zadávání veřejných zakázek a kompletečního zákona,” dodal Hamáček pro Novinky.

Vláda se dosud neshodla

Kabinet se dosud nerozhodl, zda bude žádat poslance o možnost nouzový stav znovu prodloužit.

Předseda ČSSD Hamáček, který je zároveň šéfem Ústředního krizového štábu, opakovaně prohlásil, že prodloužení nutné bude. Argumentuje především snazšími centrálními nákupy ochranných prostředků.