pivo

Pivo nás proslavilo po celém světě a my se právem označujeme za národ pivařů. V Česku se nejen hojně pije, ale také vyrábí. Za posledních 10 let jsme zažili obrovský boom tzv. minipivovarů, které se snaží nabízet nové chutě i nový způsob konzumace našeho národního nápoje. Ze dne na den se však ocitly na nule, za zády navíc tisíce litrů piva, které se rychle kazí.

Majitelé minipivovarů jsou ale zvyklí z minulosti se semknout a navzájem si pomáhat. Mají naštěstí velkou jistotu ve svých zákaznících, věrných pivařích. Pivo patří k českému národu od nepaměti, nic ho tak nemůže “zastavit”. Podle mínění Čechů je zlatavý mok součástí naší kultury. Pro řadu z nich navíc představuje oblíbený nápoj a nedílnou součást pohodového posezení s přáteli.

Tato srdcová záležitost pro mnohé z nás, ale i pro minipivovarníky, dostala kvůli uzavřeným restauračním zařízením pořádnou ránu. Piva z malých pivovarů jsou většinou nepasterizovaná a nefiltrovaná a nemají v sobě přidané chemické látky. Po nějakém čase tak mohou ztrácet svou chuť a mají tendenci rychleji se kazit.

“Pro malé pivovary fatální, u nás byla produkce určená do restaurací mezi 90-95 %. Ze dne na den jsme padli na nulový obrat dokonce záporný,” přiznali zástupci frýdlantského pivovaru. Podobně jsou na tom v pivovaru Kytín: “Ze dne na den jsme přišli skoro o veškerou výtoč, co máme a bylo potřeba někam to pivo upíchnout. Málokdo si uměl představit, kolik toho piva vlastně leží v těch minipivovarech, přitom to pivo má problém navíc, že se vlastně časem zkazí.”Jak zachránit stovky tisíc piv před zkázou? Na originální způsob přišli právě pivovarníci z malé obce na úpatí Brdské vrchoviny. Vymysleli, jak dostat svoje, ale i pivo svých konkurentů, k lidem. Během několika dní spustili webové stránky Zachraň pivo, kde se může zaregistrovat zdarma každý minipivovar a upozornit na to, kolik právě jemu zbývá piva, případně informovat o možnostech rozvozů.

Zdroj:https://tn.nova.cz/clanek/pripojte-se-a-zachrante-pivo-cesti-pivari-bojuji-za-vyrobce-zlateho-moku.html

Leave a Comment